Výzva pre ministra vnútra
Mimoparlamentná Strana moderného Slovenska (SMS) vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby v rámci prípravy novelizácie volebného zákona venoval pozornosť opatreniam navrhovaným touto stranou. Tvrdí to predseda politického subjektu Milan Urbáni s tým, že SMS je ochotná ministrovi aj aktívne asistovať.
"SMS má vo svojom programe dokončenie elektronizácie v oblasti verejnej správy spoločenského a politického života. Pripravuje redukciu počtu volieb ich zlúčením a má pripravené aj elektronické hlasovanie vo voľbách, ktoré by zvýšilo účasť, a tým objektivitu výsledkov volieb. Pre sporné otázky v spoločnosti má strana pripravené elektronické referendum hlasovaním cez sms, ktorým sa dosiahne priame zapojenie občana do rozhodovania v štáte," vysvetlil Urbáni návrhy svojej strany.
Zákon o voľbách považuje SMS za veľmi dôležitý, dotýkajúci sa priamo každého občana. "Preto by v jeho príprave nemala chýbať široká verejná, ako i vysoko odborná diskusia," dodal Urbáni.
Nová volebná legislatíva okrem iného navrhuje 48-hodinové moratórium pre všetky voľby, ak by prešla v súčasnej podobe, predvolebné prieskumy by sa nemohli zverejňovať 21 dní pred voľbami namiesto súčasných 14. "Posledné prieskumy boli spochybňované. Prieskumy sa v posledných troch voľbách líšili zásadným spôsobom, boli to často dvojciferné čísla," podčiarkol nedávno minister Kaliňák. Šéf rezortu pritom vylučuje, že by nové zákony zvýhodňovali väčšie strany. To by mohlo podľa neho nastať v prípade, ak by vláda zmenila volebný systém.
Kaliňák zároveň nevylúčil v navrhovanom zákone aj vážnejšie zmeny. "Sme pripravení akceptovať všetky rozumné návrhy, ktoré zákon vylepšia, zabezpečia transparentnosť a korektnosť," podčiarkol. Tvrdí, že najväčšia debata o zákone sa bude konať ešte v parlamente. Niektoré zmeny oproti pôvodnému návrhu už budú aplikované v zákonoch, o ktorých bude v lete rokovať vláda. Ministerstvo vnútra nateraz akceptovalo pripomienky odbornej verejnosti, a tak zjednotí dĺžku volebnej kampane pre všetkých, ktorí chcú kandidovať vo voľbách, začiatok volebnej kampane nebude podmieňovaný zaregistrovaním nezávislého kandidáta. Taktiež plánuje zrovnoprávniť nezávislých a politických kandidátov do orgánov územnej samosprávy, pokiaľ ide o limity výdavkov na volebnú kampaň. Tie budú platiť pre všetkých rovnako. Okrem toho sa zjednotia aj sankcie za porušenie zákona o volebnej kampani pre politických a nezávislých kandidátov. V zákone sa spresní aj to, že tretia strana nebude môcť uhradiť výdavky na kampaň ani pri voľbe prezidenta.
Pravidlá v súvislosti s voľbami v súčasnosti upravuje šesť zákonov. Po novom by sa mali zjednotiť pravidlá pre všetky voľby. Rezort nové pravidlá navrhuje v zákone o podmienkach výkonu volebného práva a v zákone o volebnej kampani. V rámci nich je novelizovaný aj zákon o politických stranách a politických hnutiach.