logo Strana SMS

 HEADLINE 7.6.2014 11HEADLINE 7.6.2014 12 nove2HEADLINE 7.6.2014 13HEADLINE 7.6.2014 14

 

Odborné kluby

Zdravotnícvo potrebuje liečbu

                           Zdravotníctvo potrebuje intenzívnu liečbu.

                                         Občan zobuď sa.

 

 

 

Na Slovensku je zlý systém zdravotníctva, zlý systém sa nedá reformovať, treba ho vymeniť za nový, lepší, kvalitnejší systém. Žiaľ spravili sa len dielčie zmeny, ale kompletný nový systém nikto nerealizoval, hoci ho viacerí mali pripravený.

     Stále sa mrhajú miliardy pre nekoncepčnosť, neracionálnosť, pre zlé zákony sme stratili zbytočne veľké zdroje a nie je to len súčasná suma za arbitráž pre poisťovňu, príkladov by bolo oveľa viac. Neefektívne sa využívajú existujúce zdroje a stále existuje v zdravotníctve korupcia a rozkrádanie. Vykrikovať a chváliť sa výhodným schválením jednej zdravotnej poisťovne je nekorektné a neodborné. Pokiaľ sa nezmenia princípy v zdravotných poisťovniach, je absolutne jedno, koľko máme poisťovní. Jediným korektným riešením je zaviesť konkrétne zmluvy medzi poistencom a poisťovňou, v ktorých bude presne definované, čo občan dostane v rámci povinného zdravotného poistenia a na čo sa musí pripoistiť. Kým nebudú zavedené tieto zmluvy, pacient bude manipulovaný zdravotnými poisťovňami a zdravotníckym zariadením ktoré navštívi. Občan platí a ten musí rozhodovať. Zdá sa ale, že slovenský občan nechce rozhodovať, chce poslúchať, chce byť manipulovaný, ako tomu bolo po stáročia. My chceme budovať občiansku spoločnosť a preto vyzývame občanov, aby sa zobudili, aby počúvali, aby reagovali.

     Ďalšou veľkou chorobou zdravotníctva je, že ministerstvo zdravotníctva doteraz nepredstrelo mapu potrebných zdravotníckych zariadení a ich personálne obsadenie a efektívne ekonomické manažovanie. Ďalšou veľkou chybou organizácií je absentovanie prepojenia ministerstva zdravotníctva cez VÚC až na mestá a obce.

Ministerstvo zdravotníctva a niektoré zdravotnícke zariadenia premrhali šancu na personálne preobsadenie, keď na jar tohto roku prijali všetkých lekárov, ktorí podali výpovede, späť do pracovného pomeru.

     K liečbe choroby v zdravotníctve treba použiť najlacnejšiu metódu v medicíne, ktorou je prevencia a to tým, že pri riešení problémov, ich predchádzaní a tvorbe legislatívy budú zúčastnení okrem ministerstva zdravotníctva, zástupcovia pacientskych organizácií, zástupcovia stavovských organizácií všetkých zamestnancov ako aj odborov. Pripravený projekt po medzirezortnom pripomienkovaní sa dá na verejnú diskusiu pre všetkých občanov, cez elektronické referendum, ktoré Strana Moderného Slovenska propaguje a chce zaviesť na Slovensku. Až keď občania sa vyjadria k danému problému, ten môže byť ďalej spracovaný legislatívnou, alebo inou právnou formou.

 

 

V Banskej Bystrici dňa 11.12.2012

 

 

                                                                                            Milan Urbáni

                                                                                               predseda

                                                                              Strany Moderného Slovenska

 

 

SMS video

Na stiahnutie

Strana moderného Slovenska, Skuteckého 15, 97401 Banská Bystrica, Slovenská republika
Tel.: 048/123 45 67, E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.